Blog o winie pisany dość rzadko i nie w całkowitej przytomności.
Blog > Komentarze do wpisu

Berlin i wino

Berlin to świetne miejsce na wyprawę po wino. Wybór dobry, ceny nadal dużo przyjemniejsze niż u nas (mimo chwilowej palpitacji złotówki). Byłem w maju, kupowałem w vinos.de, polecam. Sklep jest w kilku miejscach - sama Hiszpania ale w zasadzie cała.
O sklepie Mövenpick Weinkeller piszą na forum: "Asortyment ciekawy, obsługa miła, ceny niskie. Dalej wszystko zależy od upodobań, gustów, wysokości budżetu czy celu takich zakupów."
Do tej pory jeździłem do Berlina po Hiszpanię i Francję. Tymczasem Niemcy to winna potęga. W Atlasie wina Robinson i Johnsona, na temat win z tego kraju jest 25 stron. O Portugalii - 15. Choć lubię kupować wina z kraju, w którym jestem, to tu ceny konkurencji za bardzo kuszą a klasyfikacja (dla porównania też tu) niemieckich win sprawy nie ułatwia. Oczywiście można ją "złamać" i np.
- kupować tylko wina z erste lage (z jedynką i symbolem winogron)
- tylko z napisem "gutsabfulung" (w winnicy napełnione)
- i tylko trocken/halbtrocken/feinherb - wtedy nie będą słodkie
co ograniczy szanse wpadki, ale i tak rzeczywistość przed półką sklepową jest trudniejsza.
Jeśli Niemcy, to białe. Białe wino to dla mnie trochę taki wyższy stopień wtajemniczenia. Dopiero od niedawna nieśmiało zaczynam (nadal 70 proc. pitych to czerwone). A jeśli już białe, to ostatnio próbowane:
:: Kendermanns Riesling Spatlese - przyjemna cena, słodkawe i łagodne. Kobiety to lubią. Spatlese oznacza, że jest z późnego zbioru.
:: Z tej samej winnicy - Reh Kendermann - butelka pt. Dry Riesling Roter Hang. Naprawdę grzechu - i swoich 50 zł - warty wytrawny riesling.
:: Bründlmayer: Vetliner Loiser Berg to wprawdzie Austria, ale kulturowo i smakowo blisko (w okolicach Krems warto zatrzymać się w czasie wyprawy na narty).
A, żeby nie było. Takie przyzwoite Bordeaux: u nas i tam. 67 zł i 8,3 EU. Rocznik nieco inny, ale 8 zł za euro?
wtorek, 04 listopada 2008, tebe

Polecane wpisy

  • Austria - narty, wino i więcej wina

    Polecam Austrię. Po pierwsze nie jest daleko. Po drugie - jeśli już jedziemy samochodem na narty albo na południe Europy, wygodnie o nią zahaczyć. W tym roku up

  • Książki o winie

    Mam 7 książek, których jedynym tematem jest wino. Ponieważ podchodzę do tematu prakycznie – interesuje mnie przede wszystkim wiedza o tym co piję, lub pić

  • Po długiej przerwie

    Wychodzi na to, że nie jestem w stanie pisać regularnie. Może za to się uda publikować notki o próbowanych, które sam już nie wiem, gdzie trzymać. A trochę tego