Blog o winie pisany dość rzadko i nie w całkowitej przytomności.
RSS
niedziela, 26 października 2008
Odwiedziłem imprezę z dużą ilością butelek do degustacji. Skupiłem się na starej Europie i parę rzeczy zostało mi w głowie i notesie (dostarczonym na imprezie). Ostatnio wracam, bo warto:
::
Mas Elena "Pares Balta" to nazwa producenta. To wino akurat szczególnie smakowało, ale mają też świetny Priorat a w miarę tani Mas Petit również wart jest fatygi.
:: 2004 Sella & Mosca Alghero Tanca Farra (Italy, Sardinia, Alghero) - nowa rzecz w CW. Cabernet z czymś jeszcze, delikatnie bardzo i aksamitnie. Pewnie bym nie kupił, bo drogawe, ale trafiła się okolicznościowa zniżka.
:: Il Morino Toscana - Vignamagiio - to "z innej beczki" nabytek. Bardzo przyzwoite toskańskie winko z Vinarium. Marek Kondrat ma jako winiarz wielu krytyków. Trochę nie rozumiem powodów. Sprowadza sensowne wina za przyzwoite pieniądze.
niedziela, 19 października 2008
Wychodzi na to, że nie jestem w stanie pisać regularnie. Może za to się uda publikować notki o próbowanych, które sam już nie wiem, gdzie trzymać. A trochę tego jest.
::
Byłem w Toskanii. Mimo solidnego przygotowania (lista win do spróbowania itp.), najlepszą przygodę z winem przeżyłem przypadkiem, gdy pod wpływem impulsu postanowiliśmy zjechać z drogi do winnicy Serraiola. Kupione za 16 EU wino Campo Montecristo było wyborne. W całej Toskanii w enotekach po ponad 20, więc tym większa satysfakcja. W Plu raczej go nie dostaniecie.
O samej wyprawie 3 słowa więcej w komentarzu. Toskanii jednak nie da się tak po prostu opisać.
:: Wśród przywiezionych: 2004 Fattoria di Sant'Angelo (Lisini). Polecam.
:: O tym, że czasem nie warto sięgać na wyższą półkę: Wine Economics: They Always Buy the Ten Cent Wine. Ciekawe jak cena wpływa na nasze odczucia.
sobota, 12 kwietnia 2008
Kto czyta blogi nt. wina? - takie pytanie padło na Forum. W odpowiedzi pojawił się całkiem sympatyczny zestaw linków. Zdaje się, że ostatnio w tym temacie mamy do czynienia z jakąś eksplozją. 2-3 lata temu tego nie było. Dziś mogę śmiało linkować do wpisów z polskich blogów, których autorzy próbowali tego co ja.
I tak:
Piłem razem z autorką W dzikie wino zaplątani (zupełnie jednak od niej niezależnie):
Casillero Del Diablo Merlot
Kressmann Grande Reserve 2006
To sympatyczne wina dla początkujących, polecam.
Autor winobranie.blog próbował natomiast:
Les Sarments tannat cabernet pays du comté tolosan 2005
Chateau Millegrand - to ciekawoska, za bardzo przyzwoite 20 pln w Carrefourze (jeśli obok będzie stało Domaine Petit Roubie, to też weźcie).
Quinta de Chocapalha estremadura 2005
Golden Kaan
Pierwsze dwa sympatyczne, trzecie świetne, czwartego nie polecam.
Sofanes też dużo fajnych rzeczy pije, ale już jakieś lepsze od moich butelki ;-)
Przy okazji uzupełniłem zakładki.
Znalezione:
Restaurant Review: Berlin: Weinerei
Building a Facebook for Wine
Plus coś o aferze Brunello, bo jazda obowiązkowa:
Fraudulent Brunellos? Shocking! [The Pour]
Wine&Spirits Magazine: True Brunello

niedziela, 30 marca 2008
Przetestowałem rekomendacje Magazynu Wino, kupując u Mielżyńskiego metodą zakreślania najtańszych pozycji, które polecano. W efekcie wczoraj padłem na kolana przed 2005 Château Haut-Monplaisir (Cahors, 35 pln). Było dokładnie takie jak napisali: skoncetrowane, świetne i natychmiastowe (w opis wczytałem się PO wypiciu).
W święta piliśmy Chinona Les Peuilles od Olgi Raffault, też był niezły, ale w porównianiu z tym Cahorsem, trochę trudny (dla mnie trochę jak inne artykuły w MW - zbyt mało chyba jeszcze wiem).
Wśród recenzowanych win Lagrein 2006 od Muri-Gries, które ostatnio zaczęło sprowadzać Centrum Wina. Recenzenci napisali "powinno kosztować 40 a nie 74 zł" i mieli rację. 7,3 euro - dokładnie tyle to wino kosztuje w supermarkecie w centrum Bolzano. Rachunek zachowałem, bo lubię takie porównania. Sami przeliczcie bo mnie to wkurza.
Kiedyś mówiło się "na Zachodzie wszystko drogie, ale jak oni zarabiają". Teraz dalej zarabiają, wina mają nadal o więcej niż połowę tańsze a butelka wody mineralnej w supermarkecie w górskim kurorcie kosztuje 1,3 złotego. Wyobraźcie to sobie w Zakopanem.
Naklikane:
+ Vinography: A Wine Blog Italy's Best Wines: Tasting the Tre Bicchieri Winners 2008
+ Via Michelin Three great Piedmontese winegrowers
+ Też Michelin: Epicurean Berlin - restaurants, cafes, bistros and markets
+ Wine Blogging Wednesday
+ Wine Under $20: Good Overwhelmed by Wine? You're Not Alone.
+ Niesamowite etykiety: Eric Kent spring release label preview
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30