Blog o winie pisany dość rzadko i nie w całkowitej przytomności.
RSS
niedziela, 18 listopada 2007
To tylko częściowo prawda. Są wina, które z wiekiem się poprawiają, ale też tylko do pewnego momentu. Problemem jest nawet wybór wina, które będzie dobre za 17 lat, a 20 letnie Bordeaux nie zawsze wygląda i smakuje dobrze (z drugiej strony jak już ktoś je trzyma, to wie co robi). Lepiej ten egzamin zdają wina białe, a z zasady większość win do 50 zł lepiej pić od razu.
Tym niemniej fakt, że ktoś pił wino z XIX wieku robi duże wrażenie. Ciekawostki to fakt, że korki zmienia się co 25-30 lat a etykiety przykleja dopiero przed podaniem...

Ten łikend to 3 fajne butelki:
- Il Grillesino Morellino. Znakomite.
- Jaboulet Jes Jalets. Dobre.
i Medoc Clos Du Moulin. Dobre.
Obrazki w końcu będą, ale z tym Morellinem się zagapiłem.
sobota, 10 listopada 2007
Wine Tasting Note: Dourthe Barrel Select St Emilion, 2003, Bordeaux, France. Available from Waitrose for £9.99. Cedar and red fruits dominate the nose. [...]
Moje miało rocznik 2004 (kupione w Centrum Wina, warto, ale bez szaleństwa) bez googli bym tych notatek nie znalazł. Pijak początkujący, gdy szuka w sieci tego co pił przez długi czas czuje samotność. Okazuje się, że prawie nikt nie pił tego co on, tyle jest tych butelek na świecie (i tak mało w nich tego, co pijemy w Pl). To oczywiście tylko wrażenie, bo da się znaleźć. Najlepiej przed wypiciem. Ja szukam:
- Na Forum (ale to wiadomo).
- W Cellartrakerze
- W Snooth - tę butelkę akurat nabyłem u Mielżyńskiego.
- Czasem też w LoveThatWine.
Generalnie ponieważ pije się relatywnie mało (do 10 butelek miesięcznie?) lepiej dobrze wybrać, jak zapełnić ten czas.
niedziela, 21 października 2007
Nie piszę tu zbyt często, ale i wino się pije latami. Wielu - co zalecają książki - robi przy tym notatki o smaku wina, tzw. "tasting notes". Jeśli ktoś podchodzi do tematu poważnie, trudno przecenić taką inwestycję, choć wymaga ona większej wytrwałości niż otwieranie kolejnych butelek. Niektórzy w tym celu nawet odkleją etykiety. Technologia przynosi prostsze sposoby - butelkom, o których chcę pamiętać ja robię zdjęcia. To o tyle proste, że nie odkleję etykiety w restauracji a aparat mam prawie zawsze.

Binban
poniedziałek, 16 kwietnia 2007
Chwilowo przebywam poza Warszawą. Przygotowałem się jak należy, wynajdując na stronach związanych z winem i UK wszelakie możliwe rekomendacje. W Londynie wino jest relatywnie tańsze niż u nas. Większość wizyt z moją listą w sklepach kończy się jednak stwierdzeniem "tego nie mamy". Na szczęście zamienniki są rewelacyjne, a sprzedawcy maksymalnie kontaktowi.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30